Pre nekoliko dana prisustvovala sam predavanju o novinama u proizvodnji ambalažnih materijala, pametnoj ambalaži, biorazgradljivoj ambalaži, korišćenju nanočestica u proizvodnji kompozitnih polimernih materijala za izradu plastične amalaže.
Iako je iz početka sve zvučalo divno, biorazgradiva plastika koja ne zagađuje životnu okolinu, plastične viljuške koje se pretvaraju u prah unutar 45 dana i slično ... dođosmo do priče o proizvodnji polimernih nanokompozita za pakovanje hrane. Ono što mi je odmah upalilo alarm je upravo upotreba nanočestica za poboljšanje svojstava kompozitnih materijala.
* nanočestice se koriste za poboljšanje izdržljivosti i čvrstine ambalaže -OK
* nanočestice su toksične (!!!)
* nanočestice se ne izlučuju iz organizma (!!!)
* migracija nanočestica iz ambalaže u upakovanu hranu (!!!)
Prezentovano je da je pravi izazov da se spreči trovanje ljudi koji rade u procesu proizvodnje tih materijala jer su nanočestice NANO i prolaze kroz razne filtere. Iako je prezentovano da je migracija tih toksičnih nanočestica u upakovanu hranu jako mala, postavljam pitanje - ako se one ne izlučuju iz organizma, zar nije logično da se količine nanočestica u organizmu vremenom akumuliraju i povećavaju?
Ako se uzme u obzir da se u proizvodnji koriste i nanočestice aluminijum dioksida za koji je dokazano da utiče na oštećenja krvnih sudova u mozgu* kao i na sve veći broj neuroloških oboljenja (Parkinsonova bolest, Alchajmerova bolest, Autizam ...) cela ova priča postaje malo zastrašujuća.
Još jedno pitanje koje se nameće kao logično jeste - ako se te toksične nanočestice ugrade u biorazgradive kompozitne materijale čije je raspadanje u prirodi od 45 dana do godinu, dve dana - šta se dešava kada te toksične nanočestice "migriraju" u zemljište i spiranjem u vodotokove?
Upomoć, pojela sam nanočesticu!
*Izvor:
https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11481-008-9131-5
http://www.environmentalhealthnews.org/ehs/newscience/a-toxic-encounter-when-nanoparticles-meet-blood-vessels-cells-in-the-human-brain